OD8032-12MB
OD8032-12MB
OD8032-12MB
DigiKey Part Number
1053-1664-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD8032-12MB
Description
FAN AXIAL 80.5X32MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 80.5mm L x 80.5mm H Ball 44.0 CFM (1.23m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD8032-12MB Models
Category
Noise
36.0dB
Mfr
RPM
Series
Termination
2 Wire Leads
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Part Status
Active
Approval Agency
cURus, TUV
Voltage - Rated
Current Rating (Amps)
0.450A
Size / Dimension
Square - 80.5mm L x 80.5mm H
Voltage Range
8 ~ 17VDC
Width
32.00mm
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Air Flow
44.0 CFM (1.23m³/min)
Material - Blade
Static Pressure
0.280 in H2O (69.7 Pa)
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 40°C