OD254AP-48HB
DigiKey Part Number
1053-1196-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD254AP-48HB
Description
FAN AXIAL 254X89MM 48VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 48VDC Round - 254mm Dia Ball 850.0 CFM (23.80m³/min) 2 Wire Leads
EDA/CAD Models
OD254AP-48HB Models
Category
Noise
64.0dB
Mfr
Power (Watts)
62 W
Operating Temperature
-4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
Size / Dimension
Round - 254mm Dia
Current Rating (Amps)
1.3A
Width
89.00mm
Voltage Range
24 ~ 53VDC
Air Flow
850.0 CFM (23.80m³/min)
Static Pressure
0.830 in H2O (206.7 Pa)
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C