OD254AP-12MB
DigiKey Part Number
1053-1192-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD254AP-12MB
Description
FAN AXIAL 254X89MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Round - 254mm Dia Ball 690.0 CFM (19.32m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD254AP-12MB Models
Category
Noise
47.0dB
Mfr
Power (Watts)
50 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Round - 254mm Dia
Current Rating (Amps)
4.2A
Width
89.00mm
Voltage Range
9 ~ 13VDC
Air Flow
690.0 CFM (19.32m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
0.580 in H2O (144.5 Pa)
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C