OD172SAP-12MBIP68
DigiKey Part Number
OD172SAP-12MBIP68-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD172SAP-12MBIP68
Description
FAN AXIAL 172X51MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H Ball 180.0 CFM (5.04m³/min) 2 Wire Leads
EDA/CAD Models
OD172SAP-12MBIP68 Models
Category
Noise
42.0dB
Mfr
Power (Watts)
13.2 W
Operating Temperature
5 ~ 149°F (-15 ~ 65°C)
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Width
51.00mm
Weight
1.8 lb (800.0 g)
Air Flow
180.0 CFM (5.04m³/min)
Current Rating (Amps)
1.10A
Static Pressure
0.510 in H2O (127.0 Pa)
Lifetime @ Temp.
90000 Hrs @ 35°C