OA172SAP-11-3TB
DigiKey Part Number
1053-1040-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA172SAP-11-3TB
Description
FAN AXIAL 172X50.8MM 115VAC TERM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H Ball 135.0 CFM (3.78m³/min) 2 Terminals
EDA/CAD Models
OA172SAP-11-3TB Models
Category
Noise
33.0dB
Power (Watts)
16.00W
Series
RPM
1800 RPM
Termination
2 Terminals
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Voltage - Rated
115VAC
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Weight
2.6 lbs (1.2 kg)
Width
51.00mm
Voltage Range
80 ~ 130VAC
Air Flow
135.0 CFM (3.78m³/min)
Static Pressure
0.430 in H2O (107.1 Pa)
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 40°C