OA172AP-22-1WB1855
DigiKey Part Number
1053-1525-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA172AP-22-1WB1855
Description
FAN AXIAL 172X51MM 230VAC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 230VAC Round - 172mm Dia Ball 215.0 CFM (6.02m³/min) 2 Wire Leads
EDA/CAD Models
OA172AP-22-1WB1855 Models
Category
Power (Watts)
42.00W
RPM
3200 RPM
Series
Termination
2 Wire Leads
Packaging
Box
Ingress Protection
IP55 - Dust Protected, Water Resistant
Part Status
Active
Operating Temperature
-22 ~ 176°F (-30 ~ 80°C)
Voltage - Rated
230VAC
Approval Agency
cURus
Size / Dimension
Round - 172mm Dia
Weight
3 lbs (1.4 kg)
Width
51.00mm
Voltage Range
200 ~ 240VAC
Air Flow
215.0 CFM (6.02m³/min)
Static Pressure
0.510 in H2O (127.0 Pa)
Material - Blade
Metal
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 55°C