AFY240320A1-2.4INTH-C1
DigiKey Part Number
5491-AFY240320A1-2.4INTH-C1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFY240320A1-2.4INTH-C1
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 2.4"
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color, IPS (In-Plane Switching) MCU, RGB, SPI 2.4" (60.96mm) 240 x 320
Category
Viewing Area
36.72mm W x 48.96mm H
Manufacturer
Orient Display
Backlight
LED - White
Packaging
Box
Dot Pixels
240 x 320
Part Status
Not For New Designs
Interface
MCU, RGB, SPI
Display Type
TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
Controller Type
Display Mode
Transmissive
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen
Capacitive
Dot Pitch
0.15mm W x 0.15mm H
Diagonal Screen Size
2.4" (60.96mm)