AFL240320A0-2.8N12NTM-ANO
DigiKey Part Number
5491-AFL240320A0-2.8N12NTM-ANO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFL240320A0-2.8N12NTM-ANO
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 2.8"
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Touch Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color SPI 2.8" (71.12mm) 240 x 320
Category
Viewing Area
44.80mm W x 59.20mm H
Manufacturer
Orient Display
Backlight
LED - White
Packaging
Box
Dot Pixels
240 x 320
Part Status
Active
Interface
SPI
Display Type
TFT - Color
Controller Type
ST7789V
Display Mode
Transmissive
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen
Non-Touch
Dot Pitch
0.18mm W x 0.18mm H
Diagonal Screen Size
2.8" (71.12mm)