SZMM5Z12VST5G
DigiKey Part Number
488-SZMM5Z12VST5GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-SZMM5Z12VST5GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-SZMM5Z12VST5GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZMM5Z12VST5G
Description
DIODE ZENER 12V 500MW SOD523
Manufacturer Standard Lead Time
49 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 12 V 500 mW ±2.08% Surface Mount SOD-523
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±2.08%
Package / Case
Power - Max
500 mW
Impedance (Max) (Zzt)
25 Ohms