SZBZX84C9V1ET3G
DigiKey Part Number
488-SZBZX84C9V1ET3GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-SZBZX84C9V1ET3GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-SZBZX84C9V1ET3GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZBZX84C9V1ET3G
Description
DIODE ZENER 9.1V 225MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
51 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 9.1 V 225 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
EDA/CAD Models
SZBZX84C9V1ET3G Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
225 mW
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 6 V