SZBZX84B24LT1G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
onsemi
In Stock: 10,924
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 28,384
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
Central Semiconductor Corp
Diodes Incorporated
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
Good-Ark Semiconductor
Zener Diode 24 V 250 mW ±2% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
SZBZX84B24LT1G
DigiKey Part Number
488-SZBZX84B24LT1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-SZBZX84B24LT1GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-SZBZX84B24LT1GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZBZX84B24LT1G
Description
DIODE ZENER 24V 250MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
52 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SZBZX84B24LT1G Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 16.8 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
250 mW
Impedance (Max) (Zzt)
70 Ohms