NZD2V4MUT5G
DigiKey Part Number
488-NZD2V4MUT5GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NZD2V4MUT5GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NZD2V4MUT5GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NZD2V4MUT5G
Description
DIODE ZENER 2.4V 200MW 2-X3DFN
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 2.4 V 200 mW ±5% Surface Mount 2-X3DFN (0.6x0.3) (0201)
Category
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 1 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
2-X3DFN (0.6x0.3) (0201)
Power - Max
200 mW