NXH600N65L4Q2F2SG
DigiKey Part Number
488-NXH600N65L4Q2F2SG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NXH600N65L4Q2F2SG
Description
IGBT MOD 650V 483A 931W 41-PIM
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Three Level Inverter 650 V 483 A 931 W Chassis Mount 41-PIM/Q2PACK (93x47)
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
100 µA
Manufacturer
onsemi
Input Capacitance (Cies) @ Vce
37.1 nF @ 20 V
Packaging
Tray
Input
Standard
Part Status
Obsolete
NTC Thermistor
Yes
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Configuration
Three Level Inverter
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Package / Case
Module
Current - Collector (Ic) (Max)
483 A
Supplier Device Package
41-PIM/Q2PACK (93x47)
Power - Max
931 W
Base Product Number
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.2V @ 15V, 600A