NRVBS3100T3G
DigiKey Part Number
NRVBS3100T3GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NRVBS3100T3GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NRVBS3100T3GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRVBS3100T3G
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 3A SMC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 3A Surface Mount SMC
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 100 V
Supplier Device Package
SMC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
3A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
790 mV @ 3 A