NRVBA1H100NT3G
DigiKey Part Number
488-NRVBA1H100NT3GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NRVBA1H100NT3GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NRVBA1H100NT3GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRVBA1H100NT3G
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 1A SMA
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 1A Surface Mount SMA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NRVBA1H100NT3G Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
40 µA @ 100 V
Mfr
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
SMA
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
760 mV @ 1 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)