NCV663SQ33T1G
DigiKey Part Number
488-NCV663SQ33T1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCV663SQ33T1GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCV663SQ33T1GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV663SQ33T1G
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA SC-82AB
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA SC-82AB
EDA/CAD Models
NCV663SQ33T1G Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
1 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
6 µA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
SC-82A, SOT-343
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SC-82AB
Voltage Dropout (Max)
0.42V @ 100mA