NCV612SQ15T2G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
onsemi
In Stock: 63,662
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 356
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 1,822
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA SC-88A (SC-70-5/SOT-353)
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
NCV612SQ15T2G
DigiKey Part Number
NCV612SQ15T2G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV612SQ15T2G
Description
IC REG LINEAR 1.5V 100MA SC-88A
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
NCV612SQ15T2G Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
90 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
90 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Control Features
Enable
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Voltage Dropout (Max)
0.68V @ 100mA