NCV551SN33T1G
DigiKey Part Number
NCV551SN33T1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NCV551SN33T1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NCV551SN33T1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV551SN33T1G
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 5-TSOP
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 5-TSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NCV551SN33T1G Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
8 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
8 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
12V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.15V @ 10mA