NCV5500DT50RKG
DigiKey Part Number
NCV5500DT50RKGOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NCV5500DT50RKGOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NCV5500DT50RKGOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV5500DT50RKG
Description
IC REG LINEAR 5V 500MA DPAK-5
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA DPAK-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NCV5500DT50RKG Models
Category
Current - Supply (Max)
20 mA
Mfr
PSRR
75dB ~ 70dB (120hZ ~ 10kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
16V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V
Package / Case
TO-252-5, DPAK (4 Leads + Tab), TO-252AD
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 500mA