NCP718BSN300T1G
DigiKey Part Number
488-NCP718BSN300T1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCP718BSN300T1GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCP718BSN300T1GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP718BSN300T1G
Description
IC REG LINEAR 3V 300MA TSOT-23-5
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA TSOT-23-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NCP718BSN300T1G Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
8 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
300 µA
PSRR
60dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Soft Start
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
24V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
3V
Supplier Device Package
TSOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.465V @ 300mA