NCP500SN25T1G
DigiKey Part Number
NCP500SN25T1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NCP500SN25T1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NCP500SN25T1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP500SN25T1G
Description
IC REG LINEAR 2.5V 150MA 5-TSOP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 5-TSOP
EDA/CAD Models
NCP500SN25T1G Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
1 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
300 µA
Digi-Reel®
PSRR
62dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
5-TSOP
Voltage Dropout (Max)
0.27V @ 150mA