NCP45780IMN24RTWG
DigiKey Part Number
488-NCP45780IMN24RTWGTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCP45780IMN24RTWGCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCP45780IMN24RTWGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP45780IMN24RTWG
Description
780 MCM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 2:1 N-Channel 20A 12-DFN (3x3)
Category
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 5.5V
Mfr
Current - Output (Max)
20A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Type
Non-Inverting
Part Status
Active
Features
Power Good, Slew Rate Controlled
Switch Type
Fault Protection
Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Reverse Current, Short Circuit, UVLO
Number of Outputs
1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Ratio - Input:Output
2:1
Mounting Type
Surface Mount
Output Configuration
High/Low Side
Supplier Device Package
12-DFN (3x3)
Output Type
N-Channel
Package / Case
Interface
Logic
Base Product Number
Voltage - Load
3V ~ 24V