NCP45770IMN24TWG
DigiKey Part Number
488-NCP45770IMN24TWGTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCP45770IMN24TWGCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCP45770IMN24TWGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP45770IMN24TWG
Description
770 MCM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 20A 12-DFN (3x3)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NCP45770IMN24TWG Models
Category
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 5.5V
Mfr
Current - Output (Max)
20A
Series
Rds On (Typ)
3.6mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Type
Non-Inverting
Part Status
Active
Features
Slew Rate Controlled
Switch Type
Fault Protection
Current Limiting (Adjustable), Over Temperature, UVLO
Number of Outputs
1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Ratio - Input:Output
1:1
Mounting Type
Surface Mount
Output Configuration
High Side
Supplier Device Package
12-DFN (3x3)
Output Type
N-Channel
Package / Case
Voltage - Load
3V ~ 24V