NCP114ASN300T1G
DigiKey Part Number
NCP114ASN300T1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NCP114ASN300T1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NCP114ASN300T1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP114ASN300T1G
Description
IC REG LINEAR 3V 300MA 5-TSOP
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 5-TSOP
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
95 µA
PSRR
75dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
3V
Supplier Device Package
5-TSOP
Voltage Dropout (Max)
0.245V @ 300mA