NCP114AMX300TCG
DigiKey Part Number
NCP114AMX300TCGOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NCP114AMX300TCGOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NCP114AMX300TCGOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP114AMX300TCG
Description
IC REG LINEAR 3V 300MA 4-UDFN
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 4-UDFN (1.0x1.0)
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
95 µA
PSRR
75dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
4-UDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
3V
Supplier Device Package
4-UDFN (1.0x1.0)
Voltage Dropout (Max)
0.22V @ 300mA