NCP114AMX285TCG
DigiKey Part Number
488-NCP114AMX285TCGTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCP114AMX285TCGCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCP114AMX285TCGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP114AMX285TCG
Description
IC REG LINEAR 2.85V 300MA 4-UDFN
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 4-UDFN (1.0x1.0)
Category
Current - Quiescent (Iq)
95 µA
Mfr
PSRR
75dB (1kHz)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
4-UDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
4-UDFN (1.0x1.0)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.85V