MMSZ4V7T1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 29,125
Datasheet
Zener Diode 4.7 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-123
MMSZ4V7T1
DigiKey Part Number
MMSZ4V7T1OSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMSZ4V7T1
Description
DIODE ZENER 4.7V 500MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MMSZ4V7T1 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOD-123
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms