MC33269DR2-3.3G
DigiKey Part Number
MC33269DR2-3.3GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
MC33269DR2-3.3GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
MC33269DR2-3.3GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MC33269DR2-3.3G
Description
IC REG LINEAR 3.3V 800MA 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MC33269DR2-3.3G Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
8 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
55dB (120Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Input (Max)
20V
Supplier Device Package
8-SOIC
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.35V @ 800mA