LP2950CZ-3.3G
DigiKey Part Number
LP2950CZ-3.3GOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP2950CZ-3.3G
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA TO92
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TO-92 (TO-226)
EDA/CAD Models
LP2950CZ-3.3G Models
Packaging
Bulk
Current - Supply (Max)
12 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 Long Body
Voltage - Input (Max)
30V
Supplier Device Package
TO-92 (TO-226)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.45V @ 100mA