HGTG11N120CND is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 11
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 184
Datasheet
IXYS
In Stock: 0
STMicroelectronics
In Stock: 531
IGBT NPT 1200 V 43 A 298 W Through Hole TO-247-3
HGTG11N120CND
DigiKey Part Number
HGTG11N120CND-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HGTG11N120CND
Description
IGBT NPT 1200V 43A TO-247-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
onsemi
Gate Charge
100 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
23ns/180ns
Part Status
Obsolete
Test Condition
960V, 11A, 10Ohm, 15V
IGBT Type
NPT
Reverse Recovery Time (trr)
70 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
43 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
80 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.4V @ 15V, 11A
Supplier Device Package
TO-247-3
Power - Max
298 W