FGY75T120SQDN
DigiKey Part Number
FGY75T120SQDNOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGY75T120SQDN
Description
IGBT FS 1200V 150A TO-247-3
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Field Stop 1200 V 150 A 790 W Through Hole TO-247-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FGY75T120SQDN Models
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
onsemi
Gate Charge
399 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
64ns/332ns
Part Status
Active
Test Condition
600V, 75A, 10Ohm, 15V
IGBT Type
Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
99 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
150 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
300 A
Package / Case
TO-247-3 Variant
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.95V @ 15V, 75A
Supplier Device Package
TO-247-3
Power - Max
790 W