FDP045N10A-F102
DigiKey Part Number
FDP045N10A-F102-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDP045N10A-F102
Description
MOSFET N-CH 100V 120A TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 120A (Tc) 263W (Tc) Through Hole TO-220-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FDP045N10A-F102 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
74 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5270 pF @ 50 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
263W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.5mOhm @ 100A, 10V