FCPF16N60
DigiKey Part Number
FCPF16N60-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCPF16N60
Description
MOSFET N-CH 600V 16A TO220F
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 16A (Tc) 37.9W (Tc) Through Hole TO-220F-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FCPF16N60 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
70 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2250 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
37.9W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-220F-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
260mOhm @ 8A, 10V