FAN25800AUC28X is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 8,858
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA 4-WLCSP (0.65x0.65)
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
FAN25800AUC28X
DigiKey Part Number
FAN25800AUC28XTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FAN25800AUC28X
Description
IC REG LINEAR 2.8V 250MA 4-WLCSP
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
25 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Control Features
Enable
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
4-XFBGA, WLCSP
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
4-WLCSP (0.65x0.65)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.13V @ 250mA