FAM65CR51ADZ1
DigiKey Part Number
5556-FAM65CR51ADZ1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FAM65CR51ADZ1
Description
MOSFET 2N-CH 650V 41A APMCD-B16
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 650V 41A (Tc) 189W (Tc) Through Hole APMCD-B16
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
123nC @ 10V
Manufacturer
onsemi
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4864pF @ 400V
Packaging
Tube
Power - Max
189W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Grade
Automotive
Configuration
2 N-Channel (Dual)
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
650V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
41A (Tc)
Package / Case
12-SSIP Exposed Pad, Formed Leads
Rds On (Max) @ Id, Vgs
51mOhm @ 20A, 10V
Supplier Device Package
APMCD-B16
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 3.3mA