1SMA33AT3G
DigiKey Part Number
2156-1SMA33AT3G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1SMA33AT3G
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMA
Customer Reference
Detailed Description
53.3V Clamp 7.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Packaging
Bulk
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Capacitance @ Frequency
375pF @ 1MHz
Unidirectional Channels
1
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V