Image for OSTVO183150 is not available
OSTVO183150
DigiKey Part Number
OSTVO183150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTVO183150
Description
TERM BLOCK HDR 18POS 3.81MM
Detailed Description
18 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Current - UL
10 A
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
18
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
9
Contact Material
Brass
Number of Levels
2
Housing Material
Thermoplastic
Pitch
0.150" (3.81mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.862" (21.89mm)