OSTVN06A150
OSTVN06A150
OSTVN06A150
DigiKey Part Number
ED10565-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTVN06A150
Description
TERM BLK 6P SIDE ENT 2.54MM PCB
Detailed Description
6 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.100" (2.54mm) Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OSTVN06A150 Models
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Color
Green
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Part Status
Active
Housing Material
Thermoplastic
Number of Levels
1
Contact Material - Plating
Brass
Positions Per Level
6
Clamp Material - Plating
Brass
Pitch
0.100" (2.54mm)
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Torque - Screw
0.15 Nm (1.3 Lb-In)
Current
6 A
Screw Thread
M1.6
Voltage
150 V