Image for OSTVL12B150 is not available
OSTVL12B150
DigiKey Part Number
OSTVL12B150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTVL12B150
Description
TERM BLOCK HDR 12POS 2.50MM
Detailed Description
12 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.098" (2.50mm) Vertical Through Hole
Current - UL
4 A
Series
Voltage - UL
125 V
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Number of Positions
12
Positions Per Level
6
Pitch
0.098" (2.50mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Insulation Height
0.689" (17.50mm)