Image for OSTVL103150 is not available
OSTVL103150
DigiKey Part Number
OSTVL103150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTVL103150
Description
TERM BLOCK HDR 10POS 3.81MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Current - UL
10 A
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
10
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
5
Contact Material
Brass
Number of Levels
2
Housing Material
Thermoplastic
Pitch
0.150" (3.81mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.866" (22.00mm)