Image for OSTV7113150 is not available
OSTV7113150
DigiKey Part Number
OSTV7113150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTV7113150
Description
TERM BLOCK HDR 11POS 3.81MM
Detailed Description
11 Position Terminal Block Header, Female Sockets 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Current - UL
8 A
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bulk
Color
Green
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Type
Header, Female Sockets
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
11
Contact Material
Phosphor Bronze
Positions Per Level
11
Housing Material
Thermoplastic
Number of Levels
1
Contact Tail Length
0.134" (3.40mm)
Pitch
0.150" (3.81mm)
Insulation Height
0.571" (14.50mm)