Image for OSTV7023150 is not available
OSTV7023150
DigiKey Part Number
OSTV7023150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTV7023150
Description
TERM BLOCK HDR 2POS 3.81MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Terminal Block Header, Female Sockets 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole
Category
Header Orientation
Vertical
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Termination Style
Solder
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Voltage - UL
300 V
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Type
Header, Female Sockets
Housing Material
Thermoplastic
Number of Positions
2
Contact Tail Length
0.134" (3.40mm)
Positions Per Level
2
Insulation Height
0.134" (3.40mm)
Number of Levels
1
Base Product Number
Pitch
0.150" (3.81mm)