Image for OSTTS03015A is not available
OSTTS03015A
DigiKey Part Number
OSTTS03015A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTTS03015A
Description
TERM BLOCK PLUG 3POS 7.62MM
Detailed Description
3 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.300" (7.62mm) Free Hanging (In-Line)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Voltage - UL
300 V
Series
Wire Gauge or Range - AWG
12-24 AWG
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Type
Plug, Female Sockets
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Number of Positions
3
Wire Strip Length
6-7mm
Positions Per Level
3
Contact Material
Pitch
0.300" (7.62mm)