OSTTG030160B
OSTTG030160B
OSTTG030160B
DigiKey Part Number
ED2713-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTTG030160B
Description
TERM BLOCK 3POS 5MM PCB
Detailed Description
3 Position Wire to Board Terminal Block Angled 0.197" (5.00mm) Through Hole
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Features
Interlocking (Side)
Packaging
Bulk
Color
Blue
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Housing Material
Thermoplastic
Positions Per Level
3
Contact Material - Plating
Brass
Pitch
0.197" (5.00mm)
Clamp Material - Plating
Brass
Mating Orientation
Angled
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Current
15 A
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Voltage
300 V