Image for OSTOQ157150 is not available
OSTOQ157150
DigiKey Part Number
OSTOQ157150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTOQ157150
Description
TERM BLOCK HDR 15POS 5MM
Detailed Description
15 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole
Category
Termination Style
Solder
Mounting Type
Through Hole
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Part Status
Active
Contact Mating Finish
Tin
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Material
Brass
Number of Positions
15
Housing Material
Thermoplastic
Positions Per Level
15
Contact Tail Length
0.157" (4.00mm)
Number of Levels
1
Insulation Height
0.157" (4.00mm)
Pitch
0.197" (5.00mm)