OSTOQ025301 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Phoenix Contact
In Stock: 5,116
Datasheet
Similar
Phoenix Contact
In Stock: 0
Datasheet
Weidmüller
Weidmüller
In Stock: 98
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Image for OSTOQ025301 is not available
OSTOQ025301
DigiKey Part Number
OSTOQ025301-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTOQ025301
Description
TERM BLOCK HDR 2POS 5.08MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole
Category
Termination Style
Solder
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Mounting Type
Through Hole
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Part Status
Active
Contact Mating Finish
Tin
Type
Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Contact Material
Brass
Number of Positions
2
Housing Material
Thermoplastic
Positions Per Level
2
Contact Tail Length
0.157" (4.00mm)
Number of Levels
1
Insulation Height
0.157" (4.00mm)
Pitch
0.200" (5.08mm)