Image for OSTEX050000 is not available
OSTEX050000
DigiKey Part Number
OSTEX050000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTEX050000
Description
TERM BLOCK HDR 5POS 5MM
Detailed Description
5 Position Terminal Block Header, Male Pins, Partial Shroud 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole
Category
Header Orientation
Vertical
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Termination Style
Solder
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Partial Shroud
Housing Material
Brass
Number of Positions
5
Contact Tail Length
0.130" (3.30mm)
Positions Per Level
5
Insulation Height
0.130" (3.30mm)
Number of Levels
1
Base Product Number
Pitch
0.197" (5.00mm)