ES1000/12DSFB
ES1000/12DSFB
ES1000/12DSFB
DigiKey Part Number
ED3006-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ES1000/12DSFB
Description
CONN TERM STRIP 12CIRC 0.394"
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Circuit 0.394" (10.00mm) Eurostyle Terminal Strip Connector Screws
Category
Wire Gauge
12-20 AWG
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Top Termination
Screws
Series
Bottom Termination
Closed
Packaging
Bulk
Barrier Type
Enclosed
Part Status
Active
Color
Natural
Terminal Block Type
Eurostyle Terminal Strip
Terminal Screw Material
Steel
Number of Circuits
12
Terminal Screw Finish
Zinc
Number of Wire Entries
24
Mounting Type
Chassis, Panel
Pitch
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature
-33°C ~ 105°C
Number of Rows
2
Material - Insulation
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Current Rating (Amps)
20A
Base Product Number
Voltage Rating
300V