EDSTLZ955/24 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Phoenix Contact
TE Connectivity AMP Connectors
Assmann WSW Components
Assmann WSW Components
Amphenol PCD Shenzhen
Amphenol PCD Shenzhen
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 59
24 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole
EDSTLZ955/24
DigiKey Part Number
ED1864-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDSTLZ955/24
Description
TERM BLOCK HDR 24POS 5.08MM
Detailed Description
Category
Header Orientation
Vertical
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Number of Positions
24
Contact Tail Length
0.154" (3.90mm)
Positions Per Level
24
Insulation Height
0.154" (3.90mm)
Number of Levels
1
Base Product Number
Pitch
0.200" (5.08mm)