EDSTLZ950/24
EDSTLZ950/24
EDSTLZ950/24
DigiKey Part Number
ED1832-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDSTLZ950/24
Description
TERM BLOCK HDR 24POS 5.08MM
Detailed Description
24 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole
Category
Header Orientation
90°, Right Angle
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Number of Positions
24
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Positions Per Level
24
Insulation Height
0.138" (3.50mm)
Number of Levels
1
Base Product Number
Pitch
0.200" (5.08mm)